Про затвердження Програми розвитку охорони здоров’я на території Новоолександрівської територіальної громади на 2026-2028 роки та заходів до неї
Відповідно до підпункту 1 пункту «а» ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 1 ст.77 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я, ст.5,11,30 Закону України «Про боротьбу з туберкульозом», Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», Постанови Кабінету Міністрів від 28 лютого 2023 року №174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я», враховуючи висновки постійної комісії сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку, сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму розвитку охорони здоров’я на території Новоолександрівської територіальної громади на 2026-2028 роки згідно з додатком 1.
2. Затвердити Заходи по виконанню Програми розвитку охорони здоров’я та території Новоолександрівської територіальної громади на 2026-2028 роки згідно з додатком 2.
3. Начальнику Фінансового відділу Новоолександрівської сільської ради (Надії ШМАЛЬКО) забезпечити фінансування Програми розвитку охорони здоров’я на території Новоолександрівської територіальної громади на 2026-2028 роки.
4. Відповідальність за виконання цього рішення покласти на директора Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної допомоги» Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області» Сергія СОТНИКА.
5. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань враховуючи висновки постійної комісії сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.
СІЛЬСЬКИЙ ГОЛОВА Олександр ВІЗІР
с. Новоолександрівка
18 грудня 2025 року
№ 4727 - 64/VІІІ
Додаток 1
до рішення сесії сільської ради
від 18.12.2025 року № 4727 - 64/VIII
ПРОГРАМА
розвитку охорони здоров’я на території Новоолександрівської
територіальної громади на 2026 – 2028 роки
с. Новоолександрівка
2025 рік
ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
розвитку охорони здоров’я на території Новоолександрівської
територіальної громади на 2026 – 2028 роки
|
1. |
Назва Програми |
Програма розвитку охорони здоров’я на території Новоолександрівської територіальної громади на 2026-2028 роки |
|
2. |
Ініціатор розроблення Програми |
Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради |
|
3. |
Розробники Програми |
Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради, Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги» Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області» |
|
4. |
Відповідальний виконавець програми |
Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги» Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області», Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради та ін. |
|
5. |
Термін реалізації Програми |
2026-2028 роки |
|
6. |
Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми (для комплексних програм) |
Державний бюджет, сільський бюджет, інші джерела фінансування не заборонені чинним законодавством |
|
7. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього |
151591,83 грн. |
|
|
в тому числі: |
|
|
7.1. |
Державний бюджет |
0,00 грн. |
|
7.2. |
Сільський бюджет |
151591,83 грн. |
|
7.3. |
інші джерела, не заборонені чинним законодавством |
У межах реальних надходжень |
Загальна частина
Значне погіршення стану здоров’я населення, яке проявляється у несприятливих демографічних показниках, скорочення середньої тривалості життя, нерівність у доступності медичної допомоги, що зумовлені, зокрема, недоліками в організації охорони здоров’я, потребує суттєвого покращення організації охорони здоров’я, підвищення її ефективності та якості.
З початком повномасштабного вторгнення рф та посилення бойових дій, ми бачимо, що населення громади перебуває в стані постійного стресу, що в свою чергу впливає на погіршення фізичного та ментального здоров`я, загострення хронічних та розвитку нових захворювань у населення. В громаді значно зросла кількість внутрішньо переміщених осіб, які потребують медичної допомоги.
Актуальність Програми зумовлена необхідністю поліпшення якості надання та забезпечення доступності медичної допомоги населенню Новоолександрівської сільської територіальної громади.
Відповідно до впровадження медичної реформи, громадянам надано право на отримання медичних послуг, як первинної так і вторинної медицини обравши за власним бажанням сімейного лікаря, в т.ч. профільного лікаря відповідно до потреб (попередньо отримавши направлення від сімейного лікаря - для отримання послуг безкоштовно за системою медичних гарантій, або звернувшись до спеціаліста без направлення та отримати послуги сплачуючи за них самостійно).
Спроможна мережа – це мережа лікувально-профілактичних закладів регіону з новою структурою. Мова йде про те, що на сьогодні всі комунальні неприбуткові підприємства самостійно набирають пакети контрактувань, що веде до нерівномірності в питанні доступності медичної допомоги. Тобто якщо будь-який багатопрофільний лікувальний заклад не захотів чи не зміг подолати вимоги Національної служби здоров’я України і не отримав відповідний пакет, лікарня не може надавати цей вид медичної допомоги, і жителі громади мають шукати найближчий лікувальний заклад, який здатний цю медичну допомогу надати. Для того, щоб вирівняти доступність цієї медичної допомоги, була побудована відповідна структура в державі. Умовами організації спроможної мережі, серед іншого, є доступність для кожного жителя певного виду медичної допомоги – 60 хвилин, якщо говорити про час в дорозі до закладу, або 60 кілометрів, якщо говорити про відстань. На початку липня 2022 року Верховна рада ухвалила закон №2347, яким було запущено наступний етап медичної реформи – формування спроможної мережі лікарень. На виконання вимог цього Закону було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2023 р. № 174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я».
Реалізація реформи дозволила раціонально розподіляти ресурси в заклади охорони здоров’я відповідно до їхньої ролі у спроможній мережі госпітального округу.
Обласною державною адміністрацією було розроблено та подано на погодження до МОЗ. МОЗ було затверджено спроможну мережу закладів охорони здоров`я і плану розвитку госпітальних округів.
Загалом, реформа передбачає, що найпростіші захворювання лікуватимуться якомога ближче до пацієнта, в загальних лікарнях. У разі більш складних проблем зі здоровʼям — пацієнт потраплятиме у кластерні та надкластерні лікарні, які надаватимуть високоспеціалізовані послуги.
Після формування госпітальних округів, пацієнт потраплятиме саме до тієї лікарні, яка відповідає його стану та матиме все необхідне обладнання для діагностики та лікування.
Недостатнє фінансування медицини призвели до втрати комплексності та наступності у наданні медичної допомоги, формального підходу до здійснення профілактики та диспансерної роботи. Як внаслідок, спостерігаються високі показники пізнього виявлення тяжких хвороб та ускладнень хронічних захворювань, що зумовлює надмірну потребу у дорогому спеціалізованому лікуванні.
Проблеми розвитку медицини потребують їх комплексного розв’язання шляхом розроблення і виконання програм розвитку медицини.
У грудні 2019 року до комунальної власності Слобожанської селищної територіальної громади прийнято комунальний заклад «Дніпропетровська центральна районна лікарня» Дніпропетровської обласної ради, яку в подальшому реорганізовано у комунальне підприємство «Слобожанська центральна лікарня» Слобожанської селищної ради.
Незважаючи на те, що лікарня знаходиться у комунальній власності Слобожанської селищної ради, вона продовжує обслуговувати населення всього Дніпровського району, у тому числі мешканців Новоолександрівської територіальної громади.
З урахуванням зазначеного, стало питання про спільну оплату громадами району видатків на комунальні послуги лікарні, фінансування яких згідно з Бюджетним кодексом України повинно здійснюватися за рахунок місцевих бюджетів, а також окремих поточних та капітальних видатків, які державою не забезпечуються.
З метою вирішення питання спільного фінансування (утримання) комунального підприємства «Слобожанська центральна лікарня» Слобожанської селищної ради, на підставі законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про співробітництво територіальних громад», «Основи законодавства України про охорону здоров`я», «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та Бюджетного кодексу України, рішенням Слобожанської селищної ради від 20.08.2020 року №2769-48/VII схвалено проєкт Договору про співробітництво між територіальними громадами і формі спільного фінансування (утримання) комунального підприємства «Слобожанська центральна лікарня» Слобожанської селищної ради.
Розділ I
Правове забезпечення програми
Програма розроблена відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 52 Закону України "Про освіту", пункту 1 статті 77 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", статей 5,11,30 Закону України « Про боротьбу з туберкульозом», Указу Президента України від 23 січня 1996 № 77 "Про заходи щодо реформування системи підготовки спеціалістів та працевлаштування випускників вищих навчальних закладів" та Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», Постанови Кабінету Міністрів від 28 лютого 2023 року №174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я».
Розділ II
Мета програми
— забезпечення права мешканців Новоолександрівської територіальної громади на своєчасну першу невідкладну допомогу при нещасних випадках, гострих захворюваннях тощо;
— забезпечення права мешканців Новоолександрівської сільської об’єднаної територіальної громади на лікувально – профілактичну допомогу;
— санітарно – епідемічне благополуччя території територіальної громади;
— попередження, лікування, локалізацію та ліквідацію масових інфекційних захворювань;
— запобігання демографічній кризі, забезпечення здоров’я майбутніх поколінь і профілактики спадкових захворювань;
— заохочення материнства;
— контроль за охороною здоров’я дітей;
— осіб, які не мають можливості отримати медичну допомогу за межами населених пунктів ради, підтримка здорового способу життя;
Розділ III
Основні завдання програми
— поліпшення стану здоров’я усіх верств населення, зниження рівнів захворюваності, інвалідності, смертності, подовження активного довголіття і тривалості життя;
— проведення активної демографічної політики, охорони материнства і дитинства;
— забезпечення конституційних прав громадян на охорону здоров’я;
—розроблення і реалізація міжгалузевих стратегій, спрямованих на пропаганду, формування заохочення і здорового способу життя;
— оздоровлення довкілля, забезпечення ефективного попередження і здійснення контролю за шкідливими для здоров’я чинниками в об’єктах довкілля;
— запровадження ефективної системи багатоканального фінансування, збільшення бюджетних асигнувань на охорону здоров’я, сприяння діяльності закладів охорони здоров’я усіх форм власності;
— оптимізація організації медико – санітарної допомоги населенню, забезпечення її високої якості та ефективності, пріоритетний розвиток первинної медико – санітарної допомоги на засадах сімейної медицини;
— поліпшення медичної допомоги жителям села;
— забезпечення населення ефективними, безпечними і якісними лікарськими засобами та виробами медичного призначення;
— науково-методичне та нормативно – правове забезпечення сільської медицини та її ефективне функціонування;
— підвищення ефективності використання наявних кадрових, фінансових та матеріальних ресурсів охорони здоров’я;
— сприяти оздоровленню дітей в літніх оздоровчих таборах на території Новоолександрівської сільської об’єднаної територіальної громади.
Розділ IV
Шляхи та способи розв’язання проблеми
—удосконалення нормативно – правової та науково – методичної бази медичних закладів та їх ефективного функціонування.
—забезпечення доступності населення до медичного обслуговування.
— формування позитивного ставлення населення, медичної громадськості до змін у галузі охорони здоров’я.
— забезпечення високоякісної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації лікарів і молодших медичних спеціалістів для надання якісної медичної допомоги.
— забезпечення підтримки медичним працівникам, які проживають чи мають наміри переселитися на постійне проживання на територію Новоолександрівської сільської територіальної громади.
— соціальний захист пенсіонерів галузі охорони здоров’я, які працювали в медичних закладах Новоолександрівської сільської територіальної громади.
— впровадження сучасних інформаційних технологій.
— впровадження механізму активної участі громадськості в управлінні галуззю охорони здоров’я.
— поліпшення матеріально-технічного стану Новоолександрівської АЗПСМ, Волоської АЗПСМ, Старокодацької АЗПСМ ( ремонтні роботи приміщень, придбання меблів, інвентарю, обладнання, техніки, та інше).
— відкриття ФАПу в с.Дніпрове.
Розділ V
Очікувані результати виконання програми
—забезпечення мешканців Новоолександрівської сільської територіальної громади медичною допомогою за місцем проживання;
— гарантія надання першої необхідної допомоги;
— гарантія перевезення до районної лікарні хворих, яким терміново необхідна допомога кваліфікованих спеціалістів;
— подовження терміну життя громадян, збільшення народжуваності;
— забезпечення необхідними ліками мешканців Новоолександрівської сільської територіальної громади, які хворіють на гіпертонію, цукровий діабет, серцеву хворобу за програмою «Доступні ліки».
— підвищення ефективності роботи галузі охорони здоров’я та сприяти подоланню несприятливих демографічних тенденцій, що позначиться у зниженні показника глобального тягаря хвороб.
— формування чіткої систему надання населенню доступних та високоякісних медичних послуг.
— створення умов для повномасштабної реалізації принципу організації та координації лікарем сімейної медицини надання пацієнтам спеціалізованої амбулаторної допомоги.
Розділ VI
Фінансове забезпечення програми
Фінансування програми здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів місцевого бюджету, а також шляхом залучення позабюджетних коштів, у тому числі громадських і міжнародних організацій та інших джерел, незаборонених чинним законодавством.
Фінансування виконання комплексу заходів, передбачених програмою, здійснюється за рахунок коштів загальних і спеціальних фондів місцевого бюджету та позабюджетних джерел, в тому числі коштів підприємств усіх форм власності, благодійних фондів, добровільних об’єднань громадян, а також інших юридичних і фізичних осіб.
Під час формування програми передбачити кошти в місцевому бюджеті, за потребою, на придбання обладнання для закладів медицини та на фінансування (утримання) комунального підприємства «Слобожанська центральна лікарня» Слобожанської селищної ради.
Розділ VII
Контроль за виконанням Програми
Інформація про хід виконання Програми надається директором Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медичної допомоги Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області» щоквартально постійній депутатській комісії з питань
Контроль за виконанням Програми здійснює постійна депутатська комісія з питань освіти, культури, молоді і спорту, охорони здоров’я, праці, соціального захисту населення, регламенту, депутатської діяльності та етики, прав людини, законності, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Секретар сільської ради Наталія ТКАЧ
Додаток 2
до рішення сесії сільської ради
18.12.2025 року № 4727-64/VIII
ЗАХОДИ
по виконанню програми розвитку охорони здоров’я на території Новоолександрівської територіальної громади на 2026 – 2028 роки
|
№ п/п |
Заходи |
Сума, грн. |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
1.
|
Фінансування на відшкодування витрат на комунальні послуги КП " Слобожанська центральна лікарня" за фактично отриману медичну допомогу мешканцями Новоолександрівської територіальної громади |
151594,83
|
2026 рік
|
Комісія з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку; Апарат Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради
|
|
|
Всього: |
151594,83 |
|
|
Секретар сільської ради Наталія ТКАЧ